Współczesny świat ulega bardzo szybkim przemianom. Ludzie żyją dłużej, a co za tym idzie, rośnie odsetek osób starszych. Z drugiej strony, wielu młodych stara się jak najdłużej unikać pracy. W Wielkiej Brytanii pieniądze i zasiłki państwowe były pewnikiem, który od 1908 roku utrzymywał się na stałym, bezpiecznym poziomie. W ostatnich dziesięcioleciach pojawiają się jednak wątpliwości co do tego, jak długo te tendencje się utrzymają.
Z tego powodu, rząd zachęcał pracowników do inwestowania w swoje indywidualne, prywatne emerytury. Pomysł ten nie spotkał się jednak ze zbyt dużym zainteresowaniem, dlatego pracodawcy są zobowiązani oferować i odprowadzać ubezpieczenie emerytalno-rentowe.
Z powodu kryzysu finansowego, większość firm inwestycyjnych bazujących na funduszach emerytalnych, skończyła niesławnie albo podupadła. W rzeczywistości miliony ludzi otrzymały niewiele ponad to, co faktycznie ulokowały. W wyniku tego, ich zabezpieczenie w wieku emerytalnym znacznie odbiegało od satysfakcjonującej granicy.
Powodem takiego stanu było to, że najpopularniejsze fundusze emerytalne inwestowały na giełdzie z papierami wartościowymi, która najszybciej i najsilniej odczuła kryzys i jego skutki. Fundusze emerytalne nie były w stanie przyznać się do popełnienia błędu, nie mówiąc już o zapewnieniu obiecanego poziomu emerytury. Anglicy wyciągnęli z tego dość nieprzyjemną nauczkę: jeżeli w podeszłym wieku chcą żyć na godnym poziomie, nie mogą liczyć tylko na fundusze emerytalne.
Jednym z rozwiązań, które zapewnia godną emeryturę, przynosi szereg korzyści, zwłaszcza ulgi podatkowe, jest Self Invested Personal Pension (SIPP). Jest to osobista emerytura połączona z prywatnymi inwestycjami, która pozwala mieszkańcom Wielkiej Brytanii na inwestowanie w papiery wartościowe, akcje, obligacje i w nieruchomości komercyjne, bez płacenia podatku dochodowego od inwestowanej kwoty. Jeżeli taka osoba zainwestuje w SIPP osiem tysięcy funtów, w rzeczywistości zainwestuje dziesięć tysięcy, ponieważ w tym samym czasie otrzymuje 20% ulgę podatkową. Nie płaci ani podatku dochodowego, ani podatku od zysków kapitałowych. Ponadto, jeżeli umrze jeszcze przed tym, zanim zdąży wybrać pieniądze, spadkobiercy są zwolnieni od opłaty podatku spadkowego.
Oprócz inwestycji w nieruchomości komercyjne, można także inwestować w nieruchomości mieszkalne. Wiele nieruchomości w zagranicy jest sprzedawana jako odrębne jednostki, ale w wielu przypadkach są częścią większego kompleksu, który oprócz części mieszkalnej, posiada także przestrzenie komercyjne. Większość nieruchomości tego typu jest odpowiednia dla SIPP. Jedynym warunkiem jest całkowita rezygnacja z jakiegokolwiek osobistego użytkowania. Biorąc pod uwagę sytuację panującą na rynkach finansowych można oczekiwać, że inwestycje w zagraniczne nieruchomości jako dodatkowe zabezpieczenie emerytury, zainteresuje coraz więcej ludzi z innych krajów.